6 ayda taş kömüründen 600 milyon lira dirimlik elde edildi

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK), bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk beyaz zehir ocaklarında üretilen kara elmas, çipo polat fabrikalarının yanında amme çalım ve kuruluşları ile vatandaşlara satılarak büyüklük ekonomisine kazandırılıyor. Çekicilik, bu yılın ilk yarısında 544 bin 258 titrem kömür satarak 600 milyon 291 bin teklik kazandı.

Genel Beyaz Zehir İşçileri Sendikası Umumi Başkanı Kağan Yeşil, TTK’nin çabucak Zonguldak için değil, havza ve talih üzere de çokça yetişkin bire bir çalım olduğunu belirtti. Taş kömürünün çipo polat sektörü için önemli bire bir öneme topluluk olduğunu dile getiren Yeşil, “TTK’birlikte yıpranmamış tedbir panoları hazırlanmaya bitmeme ediyor. İşçi açıklarının giderilmesiyle istihsal yerlerindeki üretim ve verimliliğin artırılması mümkündür” dedi.

Altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı

Yeşil, TTK’nin üretim ve verimliliği artırmaya yönelik altyapı çalışmalarının yüzdelik 90’ının tamamladığını belirterek, “Kamu yoluyla 5 milyon titrem, hususi sektörle da 5 milyon ton doğmak için 10 milyon titrem kara elmas ihtiyacı bölgemizden karşılanabilir” ifadelerinin kullandı.

Yılda 5 milyon ton üretim kapasitesi

TTK’nin yılda 5 milyon ton istihsal kapasitesine cemaat olduğunu söyleyen Yeşil, “Bugün dünyada tanıdık enerji kriziyle savaş, evcil ve milli enerjimizi ekonomiyle kazandırmakla mümkündür. TTK ve beyaz zehir işçileri adına yerli ve milli enerjimiz olan taş kömürünü ekonomiye vermek için çalışmaya devam edeceğiz fakat kurumumuzun üretimini aksiyon sağlığı ve güvenliği kuralları dahilinde bırakmak amacıyla işçiye ihtiyacımız var. İşçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz daha de ilerilere taşınacaktır” dedi.

Acun kömüre envestisman yapıyor

 

Avrupa kömür santrallerine gabi dönüyor

 

Polonya berduş kömür amacıyla adımlarını hızlandırdı

 

AKARSU’nin kömüre dönüşüyle emisyonlar almanak %1,3 artacak

 

ABD’nin kömür üretimi %2,7 arttı

 

Almanya’dan gaz tasarrufu amacıyla ‘kömür’ önlemi

 

Share: