49 depremzede Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri’ne yerleştirildi

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde mihman edilen 49 depremzedeyi ülfet etti.

Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde kurtarma çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin temas bölgesinden hareket bölgesine yardımlar gönderilirken depremden etkilenen ve barınma sorunu hararetli depremzedeler de Türkiye’nin türlü bölgelerinde hem mehabet aracılığıyla hem dahi duyar vatandaşların girişimleriyle mihman ediliyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’bile depremden etkilenen 49 yurttaş Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri’ne yerleştirildi. Depremzedeleri görüşme fail ve depremzede çocuklara oyuncak bergüzar eden Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ile eşi Sibel Taşbilek vatandaşlara esbak olsun dileklerini iletirken şen etmeleri üzere temas türlü imkanın sağlanacağını söyledi. Gümüşhane Üniversitesi yerine yer sarsıntısı bölgelerine gelişigüzel kalem yardımı gönderdiklerini belirten Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Efe, üniversiteye mukayyet 11 öğrencinin depremde hayatını kaybettiğini belirterek 9 öğrencinin birlikte halihazırda kriz altında olduğunu tabir etti.

“Türkiye şampiyonu taharri kurtarma ekibimizi anında Adıyaman’a gönderdik”

Gümüşhane Üniversitesi kendisine depremin evvel anından itibaren bölgeye yardım ulaştırdıklarının altını çizen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “İlk depremden itibaren ülkemizin gelişigüzel köşesinden olduğu gibi Gümüşhane’mizden dahi yer sarsıntısı bölgesine ayni, nakdi ve takım ve arama kurtarma yardımları seferber oldu. Gümüşhane Üniversitesi’nden de geçmiş etapta AFAD koordinesinde güzeşte yıl arama kurtarmada Türkiye şampiyonu reşit 12 yabanlık tıpkı arama istirdat ekibimiz derhal Adıyaman’a intikal etti. Aynı zamanda 30 öğrencimiz dahi Kızılay ile alay malay sahaya koştu. Akabinde üstelik besin, su ve gerekseme malzemeleri barındıran 3 aracımız ve esenlik personelimiz, akademisyenlerimiz başta atılmak amacıyla ekibimiz geçmiş Adıyaman’a, bire bir kısmı daha sonradan Kahramanmaraş’a ve Hatay’a ulaştı. Burada kontrol kurtarma çalışmalarına katkı sundular. Çökme altından 6 sunum vatandaşımızın hareketli namına kurtarılmasına katkı sağladılar. Bizim bu 10 ilde üniversitemizin 4 bin 586 çıngı kayıtlı öğrencisi var. Öğrencilerimizle iletişime geçmeye çalıştık, iletişim bilgilerini gerçekleştirme ederek. Maalesef halihazırda haddinden fazla üzülerek söylüyorum 11 öğrencimizi kaybetmiş durumdayız, 9 öğrencimiz birlikte göçük altında hala veri alamadık. Onlardan gür haberleri almayı beklenti ediyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimizle rabıtalı halde namına orada bulunanların ilkin çerge, azık ve battaniye gibi ihtiyaçlarını realizasyon ederken başka taraftan da Gümüşhane’mize karışmak isteyenleri üniversitemizde ağırlanmak amacıyla çağırma ettik. Şu anda üniversitemizin toplumsal tesislerinde 49 misafirimiz var, Kahramanmaraş’tan, Elbistan’dan, Malatya’dan, Hatay’dan. Yeni misafirleri bile kabul etmenin planlamalarını yapıyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz” dedi.

“İşyerlerimiz, evlerimiz hepsi yıkıldı barınacak tek yerimiz kalmadı”

Gümüşhane halkının kendilerine çok koruyucu olduğunu belirten Malatyalı depremzede Işıklı Arslan, “Buradaki cezaevinde oğlumuz olduğu amacıyla tığ buraya geldik. Burada valimizden, rektörümüzden Tanrı razı olsun bizi yerleştirdiler. Şu an çokça rahatız hiçbir sıkıntımız bulunmayan. İşyerlerimiz, evlerimiz kâffesi yıkıldı barınacak hiçbir yerimiz kalmadı. 4-5 aktarılma dışarıda çadırlarda kaldık sonra de buraya geldik. Yakınlarım, yeğenlerim oradalar. Gümüşhane halkından, valimizden, herkesten Tanrı razı olsun” diye niteleyerek konuştu.

Kahramanmaraşlı depremzede Zülkari Şenkaya ise, “Benim iki pasaj çocuğum, torunlarım burada okuyor onlar bizi buraya çağırdılar. Köyde ocak battı, iki pasaj arabam vardı battı” şeklinde konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: