49 depremzede Gümüşhane Üniversitesi Içtimai Tesisleri’ne yerleştirildi

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde konuk edilen 49 depremzedeyi ziyaret etti.

Kahramanmaraş ve civarındaki 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremde istirdat çalışmaları sürüyor. Türkiye’nin seçme bölgesinden yer sarsıntısı bölgesine yardımlar gönderilirken depremden etkilenen ve tahaffuz sorunu hareketli depremzedeler dahi Türkiye’nin türlü bölgelerinde hem devlet vasıtasıyla hem dahi duyar vatandaşların girişimleriyle mihman ediliyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay’birlikte depremden etkilenen 49 yurttaş Gümüşhane Üniversitesi Toplumsal Tesisleri’ne yerleştirildi. Depremzedeleri mülakat eden ve depremzede çocuklara oyuncak bergüzar eden Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ile eşi Sibel Taşbilek vatandaşlara esbak olsun dileklerini iletirken bayındır etmeleri için temas tür imkanın sağlanacağını söyledi. Gümüşhane Üniversitesi yerine yer sarsıntısı bölgelerine her tür yardımı gönderdiklerini söyleyen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Kaptan, üniversiteye kayıtlı 11 öğrencinin depremde hayatını kaybettiğini belirterek 9 öğrencinin bile halihazırda çöküntü altında olduğunu rapor etti.

“Türkiye şampiyonu arama istirdat ekibimizi simultane Adıyaman’a gönderdik”

Gümüşhane Üniversitesi namına depremin evvel anından itibaren bölgeye müzaheret ulaştırdıklarının altını çizen Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Efe, “İlk depremden itibaren ülkemizin gelişigüzel köşesinden olduğu üzere Gümüşhane’mizden birlikte zelzele bölgesine ayni, nakdi ve takım ve arama istirdat yardımları seferber oldu. Gümüşhane Üniversitesi’nden bile geçmiş etapta AFAD koordinesinde güzeşte sene taharri kurtarmada Türkiye şampiyonu ergin 12 yabanlık tıpkı arama istirdat ekibimiz derhal Adıyaman’a derk etti. Bire Bir zamanda 30 öğrencimiz dahi Kızılay ile alay malay sahaya koştu. Akabinde da azık, su ve ihtiyaç malzemeleri barındıran 3 aracımız ve sağlık personelimiz, akademisyenlerimiz özellikle doğmak üzere ekibimiz evvel Adıyaman’a, tıpkısı kısmı henüz sonradan Kahramanmaraş’a ve Hatay’a ulaştı. Burada arama istirdat çalışmalarına yardım sundular. Kriz altından 6 tane vatandaşımızın canlı olarak kurtarılmasına katkı sağladılar. Bizim bu 10 ilde üniversitemizin 4 bin 586 lime kayıtlı öğrencisi var. Öğrencilerimizle iletişime geçmeye çalıştık, iletişim bilgilerini temin ederek. Maatteessüf halihazırda haddinden fazla üzülerek söylüyorum 11 öğrencimizi kaybetmiş durumdayız, 9 öğrencimiz bile enkaz altında bibi selen alamadık. Onlardan bereketli haberleri almayı ümit ediyoruz. Öğrencilerimiz ve ailelerimizle bağlantılı halde adına orada bulunanların ilkin çadır, azık ve battaniye kadar ihtiyaçlarını realizasyon ederken diğer taraftan da Gümüşhane’mize gelmek isteyenleri üniversitemizde ağırlanmak için davet ettik. Şu anda üniversitemizin toplumsal tesislerinde 49 misafirimiz var, Kahramanmaraş’tan, Elbistan’dan, Malatya’dan, Hatay’dan. Bakir misafirleri birlikte akseptans etmenin planlamalarını yapıyoruz, onlar bizim kardeşlerimiz” dedi.

“İşyerlerimiz, evlerimiz hepsi yıkıldı barınacak hiçbir yerimiz kalmadı”

Gümüşhane halkının kendilerine çok havari olduğunu belirten Malatyalı depremzede Aydınlık Arslan, “Buradaki cezaevinde oğlumuz olduğu üzere tığ buraya geldik. Burada valimizden, rektörümüzden Tanrı razı olsun bizi yerleştirdiler. Şu an çokça rahatız hiçbir sıkıntımız namevcut. İşyerlerimiz, evlerimiz hepsi yıkıldı barınacak tek yerimiz kalmadı. 4-5 ahit dışarıda çadırlarda kaldık sonradan birlikte buraya geldik. Yakınlarım, yeğenlerim oradalar. Gümüşhane halkından, valimizden, herkesten Cenabıhak razı olsun” diyerek konuştu.

Kahramanmaraşlı depremzede Zülkari Şenkaya ise, “Benim iki çıngı çocuğum, torunlarım burada okuyor onlar bizi buraya çağırdılar. Köyde ocak battı, iki lime arabam vardı battı” şeklinde konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: