43 ilin geçiş güzergahında sıkı denetim: Otobüs, tır, kamyon yegâne biricik durduruldu

Ulaşımda 43 ilin geçiş güzergahındaki “kilit gaga” Kırıkkale’birlikte, kırıcı tonajlı tır, kamyon ve geçici otobüslerine müteveccih denetimler artırıldı.

Gaziantep ve Mardin’üstelik yaşanan gidiş geliş kazalarının arkası sıra 43 ilin geçiş güzergahındaki “kilit gaga” Kırıkkale’birlikte, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince denetime tabi araçlar trafik taharri noktalarında yegâne bir tane durduruldu. Kısık tonajlı tır, kamyon ve geçici otobüslerine yönelik teftiş yapıldı. Sürücülerin ve araçların evraklarını taharri fail ekipler, ara sıra taşıtların izin belgelerini, cuşiş tüpü, takograf çıktılarından atiklik ve yararlanma sürelerini denetledi. Otobüslerde birlikte yolculara güvenlik kemeri uyarısı yapıldı. Bir sürücüye üstelik 880 teklik takometre nakdî ceza uygulandı.

Yozgat’tan İstanbul’a seramik taşıyan tır şoförü Necmi Özer, “Yollardaki denetimler bu kazalardan dünya sıklaştı. Kazalarda bizi çok üzdü. Türk polisimizden dahi Tanrı razı olsun denetimlerini kesiksiz sürdürüyorlar. Haddinden Fazla başarılı tıpkı teftiş var” dedi.

“Sürücüler uykusuz yola gitmesinler”

Sürücülerin yorgun halde yola çıkmamalarını tavsiye mektubu eden Özer, “Gündeş araçların bütünü yıpranmamış. Araçların arızlarını gösteriyor. Sürücüler uykusuz yola gitmesinler, lastiklerine dahi dikkat etsinler. Ellerinden geldikçe sıcakta yola çıkmasınlar. Araçların genel bakımlarını yaptırsınlar. Lastiklerini sürekli arama etsinler. Benzeri civar lastik patladığı zaman o arabadan aynı öz beklemeyin. Bu araba 40 titrem, 40 tonu durduramazsınız. Freni temelli yüklendikçe ısınıyor. Normalde şuanda 38 adım yalım var. Bu asfaltın sıcaklığı 40 rütbe. Frene bastıkça balata yanıyor. Yandıkça birlikte boşalmaya harcama. Isındıkça birlikte fren zat kendini bırakır. Bıraktığı antlaşma de Tanrı’a güç” diye niteleyerek konuştu. – KIRIKKALEShare: