40 yıllık sorunu çözen Kayapınar Belediyesi Budun Bahçesi oluşturdu

40 yıllık sorunu çözen Kayapınar Belediyesi Millet Bahçesi oluşturdu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde 2006 yılında ümran planının yapıldığı, 15 yıldır ruhsatlı yapılaşmanın olduğu bölgedeki 40 almanak ayrık yapılaşma sorununu çözerek Kavim Bahçesi ve Kütüphanesi’ne dönüştürdü.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Fırat Mahallesinde 2022 yılında başlatılan durumunda transformasyon çalışması ile 52 bin metrekare alan üstünde 96 yapının yıkımı gerçekleştirilen Zir Karakuyu mevkiinde Ulus Bahçesi ve Kütüphanesinin temel atma törenini gerçekleşti. 2006 yılında bayındırlık planının yapıldığı, 15 yıldır ruhsatlı yapılaşmanın olduğu bölgedeki 40 yıllık benzeri sorunu çözen Kayapınar Belediyesi çoluk çocuk ve çocuklara hizmet verecek olan Ulus Bahçesi ve Kütüphanesinin yapımına asıl atarak yöntemince başladı. Törene Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Ulu İhsan Akarsu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Rençper, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman, DOĞRU Fırka MKYK üyeleri Alaattin Ak Pak ve Suna Ataman Kepolu, müteahhit firma yetkilileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Dualarla gerçekleşen törende açıklamalarda kâin Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Büyük İhsan Su, çocuklara bindi verecek tıpkı çatı olduğunu söyledi. Vali Akarsu, “Iyice ayrımsız hizmetin asıl atma töreninde sizlerle beraberiz. Kayapınar Belediyemizin Millet Bahçesi ve Kütüphanesinin temelini gelişigüzel attık. İlimizde rastgele alanda herhangi bir sektörde hizmetleri hesabına getiriyoruz. Çocuklarımız burada ibret düzentileme imkanları bulacak, kütüphaneden faydalanacaklar, herhangi bir cins imkanlar kendilerine seferber edilmiş olacak. Ayrımsız zamanda çay ve yiyecekler ücretsiz, bu hizmetler Kayapınar Belediyemizden inşallah bu güzelce hizmetin ilimize ve ülkemize aynalı olmasını diliyor emeği gecen özellikle kaymakamımız atılmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Yetişen füru Türkiye’yi gelecek 100 yılda daha gani yerlere getirecek”

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman ise, bu yapılarda yetişen çocukların ati 100 yılda Türkiye’yi daha iyi yerlere getireceğini vurguladı. Kaymakam Karaman, “Burası ayrımsız durumunda tahavvül alanı, arazi 55 bin metrekarede oluşuyor 1 sene evvel burada kâin 96 sunum imara akıllıca sıfır bina yıkılarak düz hale getirildi. Buranın 15 bin 800 metrekarelik kısmı henüz öncede çatı kullanım belgesi olan vatandaşlarımıza belediyemiz eliyle satışı işlenmiş, kalan 33 dönümü yeşil düz yerine ayrılmış durumda. 44 derece sahibine kullanılmamış konutları yapılarak kendilerine teslim edilecek. Mütezayit 33 dönümüne 2 bin 800 metrekare ayak tabanı alanlı tahminî 5 bin metrekare vabeste alana cemaat Cumhurbaşkanımızın ve tamam illerimizin fethetmek istediği Budun Bahçesi ve Kütüphanesi modelini anlamak için bir araya geldik. Burada birbirinden bağımsız milletvekili 700 öğrenci ayrımsız anda ders çalışarak sınavlara hazırlanabilecek. Binamızın dışında 300 araca yetecek otoparkımız bulunacak. 26 dönümü ise peyzaj alanımız olacak. Bu hizmetin temelini atmaktan gururluyuz. Evlatlarımız bu ve buna benzer binalar içerisinde geleceğe henüz ziyalı ve daha güzel şekilde hazırlanacak Türkiye’yi ati 100 yılda daha mebzul yerlere getirecek. Eserimizin bittiğinde yavuz uğurlu olmasını kâm ediyorum” diye konuştu.

Share: