4 ilde eş anlı gerçekleşen ‘Kökünü Kurutma’ operasyonlarında 241 can gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya, Ordu, Isparta ve Erzincan’da planlı Kökünü Kurutma operasyonlarında 260 şüpheliden 241’inin gözaltına alındığını açıkladı. Icra Vekili Aristokrat, operasyona ilişik Antalya Itimat Müdürlüğü Şehir Güvenliği Dalavere Sistemleri binasında düzenlediği matbuat toplantısında, bu sabahleyin itibarıyla Antalya’dahi 37’nci, Erzincan’dahi 38’inci, Isparta’üstelik 39’ncu, Kalaba’da 40’ıncı Kökünü Kurutma Operasyonu yaptıklarını söyledi.

“5 AYDIR PROJELİ ADINA TAKİP EDİLİYORDU”

Antalya’bile 5 aydır izlenen şüphelilere yönelik 1321 polis güçleri ve jandarma, 24 uyuşturucu dedektör kapik ve hava araçları ile sabahleyin er saatlerde cerrahi müdahale başladığını rapor fail Soylu, “Antalya’da 187 şüpheliden 181’i gözaltına makbuz. Eroin satıcısı, imalat ve iştirak edenler 5 aydır projeli namina izlem ediliyordu.” dedi.

“CEZAEVLERİNDE UYUŞTURUCUDAN HÜKÜMLÜ SAYISI 122 BİN”

Eroin ile savaş için sonsuz sahada olduklarına dikkati çeken Aristokrat, şöyle konuştu: “Yakalamalarımız oluyor. Bu yakalamalar gelişmemiş süreli takiplerde olduğu kabilinden tafsilatlı kesiksiz, projeli takiplerle gerçekleşmektedir. Projeli takiplerin farkı şudur. Ayrımsız çeteyi, uyuşturucu as ağını çökertmek, imalat ve ticaretine arz sert darbeyi aksetmek amacıyla mufassal zamanlı strateji ve takipler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bunu yapmamızın esas sebebi, mahkemelerimize delilleri yeryüzü akva tıpkısı şekilde iletebilmek ve içeriye koyduktan sonra bir daha çıkmamasını gerçekleştirme edebilmektir. Bugün cezaevlerinde uyuşturucudan mahkûm sayısı 122 bindir. 6 sene evvel bu sayı 36 destek. Burada hemen operasyonların sayısını 3 tekmil artırmadık. Tıpkı zamanda operasyonların sonucunda ulaştığımız mevkuf sayısı bile haddinden fazla alçak bire bir şeklide sahaya yaptığımız ağırbaşlılık çerçevesinde artmış bulunmaktadır.”

Soylu, operasyonlar kapsamında Antalya’nın yanında Ordu’de 32 şüpheliden 25’inin, Isparta’dahi 20 şüpheliden 18’inin, Erzincan’dahi ise 21 şüpheliden 17’sinin bu sabahleyin bakımından gözaltına alındığı bilgisini vererek, “4 ilde gerçekleşen 37, 38, 39 ve 40’ıncı Kökünü Kurutma operasyonlarında 260 şüpheliden 241’i gözaltına alındı.” diye niteleyerek konuştu.

“TÜRKİYE, DÜNYAYA EŞ OLUYOR”

Kökünü Kurutma operasyonlarının Türkiye’nin seçme noktasında bitmeme edeceğini vurgulayan Soylu, “Ermiş milletimizin şunu bilmesini isteriz. Avrupa ve Amerika uyuşturucuya cebin pes etmişken, narkoshoplar açıyorlarken, beyaz kullanımı amacıyla şırıngayı meccani verirken, Avrupa’nın birçok ülkesinde şu büyüklüğünde mızrap görmek ve satılabilmeyi kendileri salık verirken Türkiye bu konuda biaman ve dünyaya denk tıpkısı uğraş sürdürmektedir. Bunu sürdürmeye bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Vekil Aristokrat, polis güçleri ve bitirmiş teşkilatı, sınırdaki Mehmetçikler, başsavcılıklar ve bilcümle birimlerin, hükümetin ortaya koyduğu ferman ile uyuşturucunun kökünü yok etmek üzere biaman, büyük bir savaşım verdiğine dikkati çekerek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, çizdiği seziş çıplak ortadadır. Biz büyük milletiz. Çocuklarımızı, gençlerimizi uyuşturucudan yetirmek devletimizin asli sorumluluğudur. Tığ bu sorumluluğu namına getirmek için dünyaya esrar ile şüphesiz mücadele edilebileceğini, kökünün elbette kurutabileceğini yorumlamak için bu mücadeleye mebde koyduk. Tanrı bizi milletimize mahcup etmesin.” diye konuştu. Aristokrat, peşi sıra Isparta, Kargaşa ve Erzincan illerine bağlanarak valilerden operasyona ilgili bilgi aldı.

Share: