30 kamu binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

YER, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’üstelik Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’de tayyareci yerine hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 kamu binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin yöre planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan sıra enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat yerleşmiş pahal elektrik üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Acun Bankası kredisiyle Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı desteği ile ölçülü, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’bile hayata geçirildi. Kamu binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje evvel olarak pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 kamu binasında uygulandı. Proje kapsamında bina dış alnaç iyileştirmesiyle; dış alnaç, bina yalıtımları, sırça ve kapı değişimleri yapılırken teshin-soğutma sistemleri değiştirilerek gündüz enerjisi ile sıcak su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve aydınlatma ekipmanları enerji verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan tarih panelleri, ruz enerjili akarsu ısıtması, jeotermal ısı pompaları dahi dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA BILE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin dolay planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan çağ enerjisi santralleriyle birlikte 3 bin 50 kilovat yerleşmiş ağırbaşlı cıvıltı üretimi gerçekleşti. Kamuda ilk enerji başarım sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Küçük Asya Lisesinde yüzde 70 erke tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında kullanılan zindelik enerjisinin tıpkı kısmı binadan karşılandı. Ayrıca çıplak park üstüne kurulan zaman enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat ruh üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan nezaret, bu süreçte ekol, sayrılarevi, yönetsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 amme binasında erke etütleri yaparak elde edilecek artırım seviyelerini tayin etti. 2022 yılı içinde enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’üstelik düzlük kayran üniversite kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan mecmu 120 amme binasının erke verimliliği yenilemelerine yönelik yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin Ağacı, Osmaniye ve İstanbul’bile bütün 84 binanın ise erke araştırı ve proje ihale çalışmaları 2022 yılı böylece tamamlanacak ve yapım eksiltme ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ilişik 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile amme binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimal yüzdelik 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimum yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla almanak erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının tasarruf ömrü boyunca hedeflenen erke ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü boyunca enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen çıkarma azalımının 4,5 milyon titrem/yıl karbondioksit olabileceği ön görülüyor.

Share: