28 Şubat’ta Sincan’da tankların yürütülmesini emri vermişti! Tümgeneral İzzettin İyigün öldü

1997 yılında İran’ın Ankara Büyükelçisi’nin dahi katıldığı Kudüs gecesinde yapılan gösterilerin peşi sıra Sincan’da tankların yürütülmesi emrini veren zahmetli Korgeneral İzzettin İyigün hayatını kaybetti.

KARACAAHMET MEZARLIĞINDA TOPRAĞA VERİLDİ

O devir Yağız Kuvvetleri Terbiye ve Doktrin Komutanı olan İzzettin İyigün, İstanbul Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet mezarlığında toprağa verildi.

DAVASI ZAMANAŞIMI NEDENİYLE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

İyigün ” 28 Şubat’ta Sincan’da tankları örümcek, balans ayarı eden benim” demişti. 28 Gücük Ay soruşturması sırasında tutuklanan ve henüz sonradan azade küsurat mütekait generalin davası zamanaşımı dolayısıyla düşürülmüştü. Fakat Yargıtay’ın tağyir kararı sonrası 16 çarkıt başbuğ ile birlikte yeniden yargılanmaya başlandı.

“CÜRÜM OLACAĞINI ANLATTIM AMA İKNA EDEMEDİM”

İzzettin İyigün, tankları ile ait kendisine yıllar bilahare şu açıklamayı yapmıştı; “Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Gün Doğusu Aktulga beni aradı ve “Sincan’dan 80 tank geçir” dedi. Bunun yanlişlik olacağını, sorumluluğunun iri olduğunu anlattım ama ikna edemedim. İki gün sonra düzenlenen benzeri yürüyüşümüz vardı, onu erkene aldık. 80 tankı 20’ye indirdim. Kafile Sincan’dan geçti.”

İZZETTİN İYİGÜN KİMDİR?

İzzettin İyigün, 19 Ağustos 1938 tarihinde Kilis’te doğdu. 1956’da Işıklar Bloksuz Lisesinden, 1958’bile Yağız Harp Okulundan çıkışlı oldu.1959’da Topçu Okulunu, 1965’te Yağız Harp Akademisini ve 1979’da NATO Savunma Kolejini bitirdi.

1984’te sancak, 1988’dahi korgeneral, 1992’bile ferik rütbesine ilerleme etti. Tümgeneral rütbesiyle Terbiye ve Öğreti Komutanlığı yaptı. 28 Şubat Süreci sırasında bu görevi yürütürken Doğu Aktulga’nın verdiği emirle Sincan’da İyigün’e ilişkin birliklerden çıkan tanklar tatbikat yaptı. 1997’da emekli oldu.

Share: