23 yaşındaki kadının kalbindeki dam tutkun yöntemle ameliyata gerek kalmadan kapatıldı

23 yaşındaki kadının kalbindeki cezaevi bağlı yöntemle ameliyata gerek kalmadan kapatıldı

KÜTAHYA Kütahya’da aynı hastanın kalbindeki mapushane ilk kez kapalı yöntemle ameliyata lazım kalmadan kapatıldı.

23 yaşındaki Aslı Atmaca, bire bir müddet ilk nefes darlığı şikayetiyle Kütahya Evliya Çelebi Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne başvurdu. Yapılan tetkiklerde Delice’in kalbinde mahbes olduğunu tayin edildi. Bunun konusunda Şanlı Kardiyolojisi Kliniği’nden Prof. Dr. Mehmet Yüce Astarcıoğlu, Doç. Dr. Taner Abat, Bala Kardiyolojisi Kliniği’nden Doç. Dr. Rahmi Özdemir, İzmir’den bindi amaçlı gelen Prof. Dr. Nazmi Zayıf ve Dr. Kaan Talih ile alay malay kol çalışması gerçekleştirdi. Ameliyatsız ve sınırlanmış yöntemle yapılan operasyonda Aslı Atmaca’in kalbindeki mapushane başarıyla kapatıldı.

Kardiyoloji Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Mürtefi Astarcıoğlu, “Kütahya’da önceki kudretli sinüs venosus tipi atriyal septal defekt kapatma işlemi yapıldı. Ekip olarak, 23 yaşındaki gailesiz tutkun Aslı Mecnunca’e muvaffakiyetli bir işlem gerçekleştirerek hastanemizde ilkleri yaşamaya devam ediyoruz. ‘ASD lokalizasyonuna bakarak sekundum, primum, sinüs venosus ve koroner sinüs nev girmek için dört ayrımlı şekilde görülebilir. Bunlardan sekundum makule ASD dışında diğerlerinin tedavisi açıkça ruh cerrahisidir. Sinüs venosus tipi ASD, tüm ASD lerin yüzdelik 5-10’unu oluşturur. Iyi kalbe gelen büyük toplardamarlar ile sol kulakçığı ayıran atriyum dokusunun iş bozukluğu sonucu oluşur. Sinüs venosus atriyal septal defektlerin görüntülenmesi ve tedavisinde sonuç bir kaç yılda heybetli bire bir saf değişikliği oldu. Bu gelişmelerin sonucu olarak mecbur stentler imdi bu defektlerin perkütan (Ameliyatsız) yerine kapatılmasına imkân sağladı” diyerek konuştu.

Bala Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Rahmi Özdemir, hastanın sağlığına kavuşmasının kendilerini sevindirdiğini kaydetti. Aslı Mecnunca üstelik, kendisini sağlığına kavuşturan doktorlar ve sayrılarevi personeline teşekkür etti. Delice, tıpkısı kaç gün gözaltı altında tutulup, kontrolleri yapılarak hastaneden taburcu edildi.

Bu arada, Kütahya İl Sağlık Müdürü Dr. Yayın Şenkul, parasız Aslı Şahin ile ailesine ‘Geçmiş olsun’ dileklerini ileterek, Sayrılarevi Başhekimi Hekim Öğretim Üyesi Sertaş Erarslan’a, işlemi gerçekleştiren ekibe teşekkürname etti ve başarılar diledi.

Share: