2022’de sunma bir iki 1014 iştirakçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi vasıtasıyla paylaşılan ‘Orak Ayı Ayı İş Cinayetleri Raporu’nda, “Yüzde 67’sini millî basından; yüzde 33’ünü ise işçilerin emek arkadaşları, aileleri, hisse senedi güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve yerel basından öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tayin ettiğimiz kadarıyla 2022 yılının önceki yedi ayında yer beş altı 1014 iştirakçi hayatını kaybetti” ifadeleri ile hayatını kaybeden işçilere ilgili bilgiler açıklandı.

YER ÇOK ÖLÜM TARIM İŞÇİLERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Rapora göre, orak ayı ayında ekincilik, orman işkolunda 55 aksiyon cinayeti meydana geldi. Böylece bu yıl işkolundaki ölümler 199’a ulaştı. Özellikle sezonluk ekincilik işçilerinin çalıştıkları bölgelere ya dahi tarlaya yolculuğu sırasında uygun olmayan ulaşım araçlarının kullanılması, eskiyen traktörler, işçilerin tahaffuz-tatil-günahsızlık alanlarının yetersizliği, serencam dönemde kene ısırmaları ölümlerin temel nedenlerini oluşturdu.

Temmuz ayında 28, bu yıl ise şu esas büyüklüğünde 192 inşaat işçisi yaşamını yitirdi. Sunma çok iştirakçi ölümünün meydana geldiği üçüncü işkolu ise transport oldu. Ölümlerin yüzde 75’ini gidiş geliş kazaları oluştururken ayrıksı mehabetli tıpkı bozukluk ise mesai koşullarına tutkun ihtisas krizleri namına kayda geçti.

ÇOCUK İŞÇİ ÖLÜMLERİ ARTTI

Temmuz kocaoğlan ile gelişigüzel okulların kapanması ve çocukların özellikle tarım işkolunda çalışmaya başlamasıyla etkin çocuk ölümleri bile arttı.İlk altı ayda çalışırken ölen yavru sayısı 24 olurken elden Orak Ayı ayında bu benzer 15 yerine kaydedildi. Ölen çocukların üçte birinin 14 gözyaşı ve altında olduğu görüldü.

2022 yılının ilk yedi ayında 14 yaş ve altı 14 yavru iştirakçi, 15-17 yaş arası 25 çocuk/zinde iştirakçi, 18-27 yaş arası 148 işçi, 28-50 yaş arası 483 iştirakçi, 51-64 gözyaşı arası 217 iştirakçi, 65 yaş ve üstü 69 işçi, yaşı adsız 58 işçi hayatını kaybetti.

Avrupa Birliği’nde 1,2 milyon iştirakçi eksikliği

 

Tababet merkezinde müvellidülhumuza tüpü bomba kabil patladı: 1 iştirakçi öldü!

 

Freni arızalanan lokomotif, işçilere çarptı

 

Share: