2 bin 800 rakımlı kayak merkezi biricik pistte sezonu açıyor

Hakkari’dahi yatırımlarla bölgenin yeryüzü çağdaş tesislerinden biri haline mevrut ve seçme sene binlerce kayaksevere karı sahipliği işleyen Merga Bütan Kayak Merkezi, beklenen yağışların gerçekleşmemesi nedeniyle hafta sonu çabucak bir numara etapta sezonu açacak.

Her yıl 50 bini çok ziyaretçi ağırlayan, eskimemiş pistleri, katıksız parkurları, kristal kar yapısıyla evcil ve yabancı turistlerin ilgisini calip 2 bin 800 rakımlı kayak merkezinin kapasitesi yeni yatırımlarla artırılıyor.

İl dışından gelenlerin konaklaması amacıyla 120 yataklı vagon otel ile trafiğin düzenlenmesi ve güvenliğin sağlanmasında görev yapacak kurnaz personeli üzere 2 katlı düzenlilik noktasının inşa edildiği merkezde, Cahillik ve Spor Bakanlığı, Il ve Şark Anadolu Kalkınma Ajansının desteğiyle yapılan 200 metrelik ilişkin volta bandı ve yıpranmamış iki pistte de icraat tamamlandı.

Yürütülen çalışmalarla henüz çok ziyaretçi ağırlaması beklenen ve sezona hazır kuzuluk getirilen merkezde bu sene etkin olan kuraklık nedeniyle mevsim açılamadı. Güzeşte yıl ocakta 1 metreyi çok bellek bulunduğu merkezde, bu sene kar kalınlığının 17 santimetrede kalması dolayısıyla kayakseverler bu hafta sonundan itibaren yalnız bir numara etapta ski yapabilecek.

“Yeni yatırımlarla henüz aşkın gezgin ağırlamayı bekliyoruz”

Toyluk ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım, AA muhabirine, merkezin kapasitesinin rastgele geçen yıl artırıldığını, yatırımlarla büyümenin devam ettiğini söyledi.

Yıldırım, merkezde 200 metrelik sınırlanmış volta bandının tamamlandığına işaret ederek, bu sistemle acemilerin, yavru ve gençlerin rahatlıkla mesafeyi çıkabileceğini, sonunda kayakseverlere pir ahit geçirebilecekleri imkanlar oluşturduklarını aktardı.

Pist uzunluğunu yaklaşık 10 bin metreye çıkardıklarını, andıran zamanda otelin açılışını yapmayı planladıklarını tamlayan Yıldırım, “Yatırımlarla gelişen merkezimiz bölgenin hava merkezi olmaya namzet. Geçen sene İran, Irak, Gün Doğusu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgeleri ile değişik illerden ziyaretçiler buraya deste gösterdi. Eskimemiş yatırımlarla elan çok turist ağırlamayı bekliyoruz. Ayrıca burada millî ve arsıulusal müsabakaların üstelik yapılması planlıyoruz. Sabık yıl yapılan kar festivali kırıcı ilişki gördü. Bu sene de henüz nazik bire bir organizasyon düşünüyoruz.” diye konuştu.

Bu yıl kar yağışının düşük olması nedeniyle sezonu geç açacaklarını dile getiren Sebep, şunları kaydetti:

“Şu anda de pistlerimizde yeteri kadar kar namevcut amma hafta sonu tıpkı pisti açmayı planlıyoruz. Geçen yıl sezonu 15 Aralık’ta açmıştık. Şu zaman ocakta olmamıza rağmen tam kar namevcut. Sonuç 3-4 yıldır yaptığımız analizlerde imdi meyan ve ocakta kar yağmaya başlıyor amma mayıs, hazirana kadar zaman uzuyor. İklimler değişiyor.”

Sınırlanmış yürüme bandının Türkiye’dahi çevrilmiş merkezlerde bulunduğunu tamlayan Yıldırım, “Kayak merkezimizde hakeza aynı hizmetin olması bizi mutlu etti. Bunlarla yetinmeyeceğiz. Yıpranmamış pistler, yeni sistemler devreye alacağız. Çıktı birçok yerde yağışların olmaması zımnında mevsim geç açılıyor. Nakıs 4 dereceyi gördüğü ant karlama yapabilirsiniz. Buranın şita sporları merkezi olması üzere şişman çaba sarf ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Yürüyen izole bant operatörü Süleyman Akmaz de kullanılmamış yapılan sistemin kayakseverler için pir tıpkı bakım olduğunu dile getirerek, “Bantla geçmek insanlar için rahat oluyor. Bilgisiz çıkmakta zorlananlar oluyordu. Güzeşte yıl burada aynı metrenin üstünde kar vardı. Şimdi kar seviyesi çok bir iki.” dedi.

Share: