18. Kur’an-ı Kerim’i Domuzuna Kıraat Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Din İşleri Başkanlığı yoluyla 18. Eş Diyanet Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Sunturlu Kıraat Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Din İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Edvar Camiinde düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışmasına 10 bölgeden 9 erkek ilmek görevlisi katıldı. seçiciler kurulu jüriliğini Mushafları İnceleme ve Okuma Oturmuş Unsur Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kayaç, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Çıpa ve Salih Akyüz’den oluştu. Hakem Heyeti ve dinleyiciler karşısında birbirinden sunturlu sesleri yarıştıran ilmek görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle ölçüm topladı. Konkur böylecene seçiciler kurulu eliyle belirlenen puanlamaya bakarak 1. Erzurum’dan Hüccet Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Sucu, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Yarış, dereceye giren ilmek görevlilerine dürü takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın peşi sıra gazetecilere açıklamalarda bulunan Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Çipo, Ilmek İşleri Başkanlığı’nın Ilmek Görevlileri Haftası münasebetiyle, din görevlileri arasında Kur’an-ı Kerim’i Evire Çevire Okuma Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların iri aynı hoşlanma gösterdiğini kaydeden Çıpa, “Camimiz ağız ağıza doldu. Çok ateşli oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz de 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini zaman Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi birlikte Muş ilimizden ayrımsız ilmek görevlimizdi. Öncelikle katılımcı kardeşlerimizi tebrik kartı ediyorum. Gelişigüzel birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada birlikte Türkiye finali yaptık. Kült İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Okuma Müesses Başkanımız kendinden ilimize geldiler. Jüri üyemizin hep Mushaflar ve Okuma Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çokça domuzuna bire bir konkur neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Sunturlu Kıraat yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi aynı şölen verildi. Biz herhangi bir birisini tebrik kartı ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak üzere kendimi yumruk tuttum”

Hediyesini Muş Vali Vekili Hasan Taş’ın elinden düzlük konkur birincisi Senet Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışmasına katıldım. İlk ilk Erzurum’dahi zat şehrimizde seçildikten bilahare, elan sonradan Gümüşhane’da kesim yarışmasına girdik. Bugün burada Türkiye finaline katıldık. Burada de birincilik şans oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca çokça duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak üzere kendimi pres tuttum. Âdeta haddinden fazla güzelce tıpkı kalp. Muhteşem olan gelip burada idrak etmek” diye niteleyerek konuştu. – MUŞ

Share: