1 milyon arsa ve 10 bin gelişim yeri üzere TOKİ’ye başvuru zamanı! İşte teferruat…

Kira fiyatları ve ocak fiyatlarındaki artışın arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların sonunda berduş fiyata ev, arsa ve hareket yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin en iri toplumsal hane projesi 362 bilyon liralık yatırımla hayata geçirilecek TOKİ vasıtasıyla mensur edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde genişlik birkaç 1 yıl ikamet eden veya proje iklim nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine talih sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları sıfır, henüz evvel TOKİ tarafından sülale satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek. Içtimai konutlar amacıyla bir haneden biricik müracaat alınabilecek. Her haneden tıpkısı sevimli evet konuta evet arsaya referans yapabilecek.

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

81 ilde evi olmayan vatandaşın icar öder kadar familya sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında yer alan arsalar için başvuru süreci zaman başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinde 1 milyon basamak imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi yer alıyor. Müracaat süresi 7 Kasım’a büyüklüğünde bitmeme edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen çetin sargı sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki kök arsa saha alıyor. Özgür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare arasında değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Bağımsız Milletvekili arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci alternatif ise paylı parseller olacak. Ev büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paylı arsalar 112 bin 500’den başlayan kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Piyasa fiyatının altında, yüzde 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, zindelik, akarsu altyapıları doğru, imar planı işlenmiş ve inşaat yapmaya amade şekilde vatandaşa doğrulama edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Etraf fiyatı üzerinden yüzde 40 tenzilat yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan fiyat ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Yer iri işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 teklik taksitle ödeme imkânı sağlanacak. Bedelin yüzdelik 10’u başlarken alınacak. Kalan namus borcu, 120 kamer önel ile ödenecek. 6 maaş dönemlerde görevli maaşı artma oranında çoğalma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk defa uygulayacağı, oldukça ve ılımlı ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düzlük alacak. 10 bin nüsha işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare başlamak amacıyla 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin insan ve ihtiyacına göre ayrımlı sayılarda düz yazı edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kargaşa, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 skor düz yazı edilecek.

İŞYERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı almak.Projenin bulunduğu yer nüfusuna kayıtlı kalkmak veya o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor almak.18 yaşını doldurmuş girmek.Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, ilgili bakış anahtar belgesi veya vergi yükümlüsü olmak, e-ticaret yapıldığına dayalı nace kodu üzere bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından aşağı çocukları mülkiyetinde uran dükkanı olmaması.Başvuru bedeli 2 bin TL olup, arık işyeri çıkmaması yerinde bu denk anlayışsız iade edilecek.

ARSA REFERANS ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı kalkışmak.O belediye sınırları içerisinde ikâmet geçmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir kalıp ilçelerden herhangi birisinde ise format ilçelerden rastgele birisi sınırı zarfında ikâmet emreylemek. Sair belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet demek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut olmuş sıfır çocuğunun rastgele uray sınırı ortamında ev yapmaya yarar arsaya veya herhangi bir yerde bir eş yahut apartmanın ayrı benzeri dairesine kıymet olan arsa payına ehil olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri mucibince işlenmiş olan uygulamalardan elan önceki faydalanmamış olmak.Başvuru bedeli adına 500 TL yatırılması.

Share: